TYLICZ, 26.06 – 10.07. 2016r.

Wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 2 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej  im. Generała Stanisława Maczka w Bydgoszczy, posiadający orzeczenia o specjalnych potrzebach edukacyjnych, uczestniczyli w turnusie rehabilitacyjnym w górach, w Tyliczu.

Głównym celem turnusu była ogólna poprawa psychofizycznej sprawności oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników, np.: poprzez udział  w zajęciach przewidzianych w programie turnusu, nawiązywanie i rozwijanie kontaktów społecznych,  realizację i rozwijanie zainteresowań.

Wydaje się, że los, a szczególnie pomoc darczyńców, postanowił nam nagrodzić wcześniejsze zmartwienia i obawy o warunki socjalne, bo w Ośrodku, do którego pojechaliśmy, czekały na nas nie tylko ładne pokoje z łazienkami, ale również smakowite posiłki i wspaniały, życzliwy personel. Pogodę również sobie wymarzyliśmy: słońce, słońce i jeszcze raz słońce.

Dużą atrakcją dla uczestników były liczne wycieczki, które dostarczyły  wiele niezapomnianych przeżyć.

Zwiedziliśmy:

-  Tylicz (drewniany kościół parafialny z 1612 roku pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła, zarejestrowany jako zabytek pierwszej klasy)

- Krynica Górska (Pijalnia Wód Mineralnych , willa Romanówka -Muzeum Nikifora Krynickiego, Park Zdrojowy, Góra Parkowa, Kolej Gondolowa - Jaworzyna Krynicka )

- Szczawnica ( spływ Dunajcem )

- Niedzica ( zamek rycerski)

- Muszyna  ( Centrum Rekreacji i Sportu)

Dużą atrakcją była także wycieczka do Słowacji, gdzie korzystaliśmy z kąpieli w basenach.

Nieodłącznym elementem rozkładu zajęć na turnusie były codzienne treningi zdrowia i wspólna zabawa w formie rehabilitacji.

Uczestnicy turnusu codziennie uczestniczyli w zajęciach rehabilitacyjnych: usprawniali proces oddychania, doskonalili motorykę ciała i koordynację  ruchową, hartowali organizm. Korzystali z zabiegów rehabilitacyjnych zgodnie z zaleceniami lekarza.

Opiekunowie prowadzili zajęcia metodą pedagogiki zabawy, która stwarzała uczestnikom turnusu możliwość rozwoju w atmosferze wzajemnej akceptacji i zaufania, bez względu na wiek i umiejętności. Codzienne zajęcia dawały dzieciom radość i zadowolenie ze wspólnego odkrywania i przeżywania proponowanych treści. Bardzo ważnym elementem programu turnusu były codzienne treningi kształtowania umiejętności ogólnie przyjętych norm społecznych i etycznych, przestrzegania zasad bezpieczeństwa, umiejętności współżycia w grupie, dbania o higienę osobistą i czystość, zachowania się w miejscach publicznych – ośrodek wypoczynkowy, stołówka, publiczne baseny, kino, ulica, kontroli złości i agresji, wzmacniania poczucia własnej wartości, relaksacji.

Dwutygodniowy pobyt na turnusie dla naszych uczestników i opiekunów minął jak zawsze bardzo szybko, bo aktywnie.  Przyczyniła się do tego miła i serdeczna atmosfera, dobre warunki lokalowe, wyśmienita kuchnia, wiele różnych atrakcji oraz specyficzny mikroklimat górski.

Z turnusu rehabilitacyjnego skorzystało 23 niepełnosprawnych uczestników.

„W GÓRACH I NAD MORZEM”  - LETNIE TURNUSY REHABILITACYJNE

DLA DZIECI I MŁODZIEŻY NIEPEŁNOSPRAWNEJ

Głównym celem organizacji turnusów jest podtrzymanie i ogólna poprawa sprawności psychofizycznej oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników.

Dużą atrakcją dla uczestników jest plażowanie i kąpiel w morzu. Wielu z uczestników po raz pierwszy doznaje takich przyjemności. Ważne, aby pogoda sprzyjała. W konkursie na najciekawszą rzeźbę z piasku wszyscy z ochotą biorą udział i wszyscy są zwycięzcami.

Udział w wycieczkach statkiem po morzu dostarcza wiele niezapomnianych przeżyć. Zwiedzamy: Międzyzdroje (molo, Aleja Gwiazd, Gabinet Figur Woskowych, park linowy, kino 7D), Niechorze (latarnia morska), Trzęsacz (ruiny kościoła na brzegu morza), Kamień Pomorski (katedra, wirydarz, marina), Kołobrzeg (latarnia morska, Muzeum Minerałów).

Dużą atrakcją jest także wycieczka do Oceanarium w Straslund/Niemcy. Bardzo pouczająca, bo dająca możliwość poznania różnorodności życia podwodnego.

Wieczorek powitalny, dyskoteka, Neptunalia (chrzest morski), rozgrywki rekreacyjno-sportowe, ognisko z pieczeniem kiełbasek, konkursy plastyczne dotyczące wrażeń z pobytu nad morzem pozostają w pamięci na długo.

Codziennie zajęcia dają dzieciom i młodzieży radość i zadowolenie ze wspólnego przeżywania proponowanych treści programowych. Inspirują do twórczego i radosnego poznawania siebie, odkrywania swoich indywidualnych możliwości, głębszego postrzegania osób wokół siebie, zamiast agresywnej walki o to, kto lepszy. Uczestnicy wykorzystują poprzez zabawę wszystkie zmysły jak: mowa ciała, ruch, rozmowa, taniec, malowanie, odgrywanie scenek, itp.

Nieodłącznym elementem zajęć programowych są codzienne treningi respektowania ogólnie przyjętych norm społecznych i etycznych, przestrzegania zasad bezpieczeństwa, umiejętności współżycia w grupie, dbania o higienę osobistą i czystość, zachowania się w miejscach publicznych – ośrodek wczasowy, stołówka, plaża, kino, ulica, kontroli złości i agresji, wzmacniania poczucia własnej wartości, relaksacji.

Opiekunami młodzieży podczas turnusu są surdopedagodzy i oligofrenopedagog. Opiekunowie prowadzą zajęcia metodą pedagogiki zabawy, która stwarza uczestnikom grupy możliwości rozwoju w atmosferze akceptacji i zaufania, bez względu na wiek i umiejętności.

Dwutygodniowy pobyt na turnusie dla naszych uczestników i opiekunów mija zawsze bardzo szybko, bo aktywnie.  Przyczynia się do tego również miła i serdeczna atmosfera, dobre warunki lokalowe, wyśmienita kuchnia, wiele różnych atrakcji oraz mikroklimat - czyste powietrze, bliskość morza i plaży.