„W GÓRACH I NAD MORZEM”  - LETNIE TURNUSY REHABILITACYJNE

DLA DZIECI I MŁODZIEŻY NIEPEŁNOSPRAWNEJ

Głównym celem organizacji turnusów jest podtrzymanie i ogólna poprawa sprawności psychofizycznej oraz rozwijanie umiejętności społecznych uczestników.

Dużą atrakcją dla uczestników jest plażowanie i kąpiel w morzu. Wielu z uczestników po raz pierwszy doznaje takich przyjemności. Ważne, aby pogoda sprzyjała. W konkursie na najciekawszą rzeźbę z piasku wszyscy z ochotą biorą udział i wszyscy są zwycięzcami.

Udział w wycieczkach statkiem po morzu dostarcza wiele niezapomnianych przeżyć. Zwiedzamy: Międzyzdroje (molo, Aleja Gwiazd, Gabinet Figur Woskowych, park linowy, kino 7D), Niechorze (latarnia morska), Trzęsacz (ruiny kościoła na brzegu morza), Kamień Pomorski (katedra, wirydarz, marina), Kołobrzeg (latarnia morska, Muzeum Minerałów).

Dużą atrakcją jest także wycieczka do Oceanarium w Straslund/Niemcy. Bardzo pouczająca, bo dająca możliwość poznania różnorodności życia podwodnego.

Wieczorek powitalny, dyskoteka, Neptunalia (chrzest morski), rozgrywki rekreacyjno-sportowe, ognisko z pieczeniem kiełbasek, konkursy plastyczne dotyczące wrażeń z pobytu nad morzem pozostają w pamięci na długo.

Codziennie zajęcia dają dzieciom i młodzieży radość i zadowolenie ze wspólnego przeżywania proponowanych treści programowych. Inspirują do twórczego i radosnego poznawania siebie, odkrywania swoich indywidualnych możliwości, głębszego postrzegania osób wokół siebie, zamiast agresywnej walki o to, kto lepszy. Uczestnicy wykorzystują poprzez zabawę wszystkie zmysły jak: mowa ciała, ruch, rozmowa, taniec, malowanie, odgrywanie scenek, itp.

Nieodłącznym elementem zajęć programowych są codzienne treningi respektowania ogólnie przyjętych norm społecznych i etycznych, przestrzegania zasad bezpieczeństwa, umiejętności współżycia w grupie, dbania o higienę osobistą i czystość, zachowania się w miejscach publicznych – ośrodek wczasowy, stołówka, plaża, kino, ulica, kontroli złości i agresji, wzmacniania poczucia własnej wartości, relaksacji.

Opiekunami młodzieży podczas turnusu są surdopedagodzy i oligofrenopedagog. Opiekunowie prowadzą zajęcia metodą pedagogiki zabawy, która stwarza uczestnikom grupy możliwości rozwoju w atmosferze akceptacji i zaufania, bez względu na wiek i umiejętności.

Dwutygodniowy pobyt na turnusie dla naszych uczestników i opiekunów mija zawsze bardzo szybko, bo aktywnie.  Przyczynia się do tego również miła i serdeczna atmosfera, dobre warunki lokalowe, wyśmienita kuchnia, wiele różnych atrakcji oraz mikroklimat - czyste powietrze, bliskość morza i plaży.