Od kilkunastu lat członkowie naszego Stowarzyszenia, wspólnie z wychowankami Ośrodka Szkolno-Wychowawczym nr 2 im. Generała Stanisława Maczka, pod koniec października odwiedzają najbardziej polskie miasto w Holandii – Bredę.

 Głównym celem naszych wyjazdów są obchody kolejnych rocznic wyzwolenia Bredy przez 1. Dywizję Pancerną dowodzoną przez generała Stanisława Maczka, Patrona naszego Stowarzyszenia i Ośrodka.

 

Razem z wychowankami Ośrodka uczestniczymy w patriotycznych uroczystościach na Polskich Wojskowych Cmentarzach w Bredzie przy ul. Ettensebaan i w dzielnicy Gineken. Palimy znicze i składamy wieńce na grobach polskich żołnierzy na cmentarzach pod Bredą: w AlphenOosterhout.

 wiedzamy liczne miejsca, które są wyrazem wdzięczności Holendrów dla dokonań polskich żołnierzy, m.in.:

 ·        czołg Pantera na rogu ulicy generała Maczka i Paul Windhausenveg,

 ·        pomnik z orłami z napisem "Dziękujemy naszym polskim wyzwolicielom 29.10.1944" w parku miejskim Wilhelminapark",

 ·        kapliczka Matki Boskiej Częstochowskiej.

 Palimy również znicze i składamy wiązanki przy pomniku 1. Dywizji Pancernej w Baarle Nassau i w Bavel.

 

Wiele radości członkom Stowarzyszenia i naszym podopiecznym sprawia udział w uroczystym wieczorze organizowanym przez Stowarzyszenie Kulturalne Polonia. Witani jesteśmy tam gorąco, częstowani bigosem „po polsku”  i słodyczami.  

Wzruszający jest widok Polaków i Holendrów bawiących się wspólnie z okazji kolejnych, coraz bardziej odległych od wydarzenia, rocznic wyzwolenia Bredy.

 

Odwiedzamy  również groby żołnierzy 1. Dywizji Pancernej na największym Polskim Cmentarzu Wojennym w Belgii, w miejscowości Lommel. Przewodnikami na tym cmentarzu są przedstawiciele Polonii belgijskiej i członkowie stowarzyszenia pielęgnującego pamięć o polskich żołnierzach.

 

Udział w tych patriotycznych uroczystościach przybliża nam postać Patrona, pozostawia w pamięci dobre wrażenia o przyjaźni polsko-holendersko-belgijskiej, zbliża z Polonią w Holandii i Belgii, z Holendrami i Belgami.