TYLICZ 2019  CZYLI LATO W GÓRACH

Na przełomie czerwca i lipca 2019 r. Stowarzyszenie zorganizowało po raz kolejny dla dzieci i młodzieży turnus rehabilitacyjno-wypoczynkowy. W dużej mierze uczestniczyli w nim wychowankowie  Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 im. gen. Stanisława Maczka w Bydgoszczy.

Uczestnicy turnusu odpoczywali w Tyliczu - małej miejscowości o niezwykłym mikroklimacie, ciszy i spokoju. Każdego dnia uczestniczyli w pieszych wycieczkach górskich na terenie Beskidu Sądeckiego, spacerowali uliczkami niezwykle urokliwej miejscowości, jakim jest Tylicz. Korzystali z infrastruktury boisk wielofunkcyjnych uczestnicząc oraz pasjonując się meczami piłki nożnej czy piłki siatkowej rozgrywanej z miejscowymi rówieśnikami. Zaznaczyć trzeba, że znajomości dzieci i młodzieży z kolegami i koleżankami z miejscowości turystycznej są kontynuowane po powrocie do domu. Pomocne są  tutaj komunikatory społeczne. Wychowankowie korzystali również z miejscowego atrakcyjnego placu zabaw, zwiedzali okoliczne zabytki i pomniki przyrody. 

Liczne konkursy organizowane przez kadrę opiekunów stwarzały możliwość sympatycznej rywalizacji i zdobywania licznych nagród. Podczas biesiadowania przy ognisku, przy grillu, uczestnicy turnusu integrowali się i pogłębiali znajomości.

Kadra turnusu pod kierownictwem Prezesa Stowarzyszenia Ryszarda Bieleckiego starała się urozmaicać pobyt swoim podopiecznym organizując szeroki wachlarz atrakcji turystycznych, a w szczególności organizując wycieczki krajoznawcze na terenie Polski, jak i poza granicami naszego kraju.

Wychowankowie zwiedzili Etnograficzny Park Krajobrazowy w Nowym Sączu czyli skansen regionalny prezentujący architekturę drewnianą  i tradycyjną kulturę ludową historycznej Sądecczyzny. Na 20 hektarowym obszarze Parku znajduje się wiele obiektów takich jak XVII-wieczny dwór szlachecki, folwark dworski, XVIII-wieczna cerkiew łemkowska, fragmenty osady Cyganów Karpackich, budynki przemysłu wiejskiego.  W większości obiektów znajduje się stała ekspozycja wnętrz mieszkalnych, gospodarczych, przemysłowych, wiedzy o kulturze regionu.  

Młodzież odwiedziła Zakopane - największą miejscowość w otoczeniu Tatr nazywaną zimową stolicą Polski, ośrodek sportów zimowych. Dzieci miały możliwość wjazdu kolejka na Gubałówkę i podziwianie panoramy Tatr.  Zwiedziły najbardziej znaną ulicę Zakopanego - Krupówki oraz zobaczyły jak wygląda skocznia narciarska Wielka Krokiew. 

Niesamowitą atrakcją dla dzieci była możliwość wjazdu kolejką górską na Jaworzynę Krynicką. Kolej gondolowa na Jaworzynę ma długość 2211m. Biegnie z Czarnego Potoku wzdłuż stoków górskich w otoczeniu niepowtarzalnych krajobrazów oraz beskidzkiej przyrody.

Niezapomnianą atrakcją turystyczną było również zwiedzanie miasta Krynica-Zdrój, dużego ośrodka lecznictwa uzdrowiskowego i sanatoryjnego, zwiedzanie pijalni wód, spacery urokliwymi uliczkami sanatorium, obejrzenie domu rodzinnego Nikifora, zapoznanie się jego pracami  malarskimi. Nikifor był jednym z najwybitniejszych malarzy naiwnych, tzw. prymitywistów. Kolejką linowo-torową młodzież mogła wjechać na Górę Parkową, która jest jedną z głównych terenów rekreacyjnych, spacerowych i sportowych miasta Krynica-Zdrój.

Jedną z wielu atrakcji ulubionych przez dzieci i młodzież była oczywiście możliwość spędzenia czasu wolnego na basenach w Muszynie, w Bardejovskich Kupelach - niedaleko słowackiego miasta Bardejov i w Plaza Beach   w słowackim mieście Presov. Wyjazdy na  Słowację , zwiedzanie uzdrowiska Bardejovskie - Kupele oraz miast Bardejov i Presov przyjmowane były zawsze entuzjastyczne.   

Z pełną świadomością i odpowiedzialnością można stwierdzić, że turnus rehabilitacyjno-wypoczynkowy odbywający się w Tyliczu przynosi dzieciom i młodzieży mnóstwo korzyści dla ich zdrowia, rehabilitacji emocjonalnej i ruchowej, a także szeroko rozumianej rekreacji.  Uczestnicy nie tylko ,,ładują akumulatory”, ale także  zawierają znajomości, przyjaźnie, poznają kulturę, tradycje, zwyczaje i kuchnię regionalną mieszkańców regionu. Rodzi to poczucie wspólnoty, ze wszyscy Polacy jesteśmy jedną ,,wielką rodziną’’.

Oprac. Łukasz Pawelec, zdjęcia Anna Bagniewska